Të Infektuar: 58.399

Të Shëruar: 51.081

Të Vdekur: 1.466

AAK reagon ndaj kërkesës së Francës dhe Gjermanisë për dialogun

23:48 | 23 Maj 2020

Ndaj deklaratës së përbashkët të Gjermanisë dhe Francëa ku bëhet thirrje për rifillim sa më të shpejtë të dialogut, ka reaguar AAK.

Anëtarja e Aleancës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kritikuar dy shtetet e BE-së për paqartësi në shkresën e tyre.

Ajo në Twitter ka shkruar se ato nuk janë të qarta dhe as të vendosura për parimet e dialogut, qëllimin e dialogut, e as që ka ndonjë pëkrahje të fuqishme që e garanton marrëveshjen finale.

Reagimi i plotë i Haradinaj-Stubllës:

Shkrimi i përbashkët franko-gjerman ndonëse i mirëseardhur, i mungon qartësia dhe vendosmëria e nevojshme, posaçësisht në:

parimin e dialogut për hedhjen poshtë të ndryshimit të kufijve,

qëllimin e dialogut për arritjen e njohjes reciproke si marrëveshje finale,

përkrahjes së fuqishme evropiane për të dyja palët, për garantimin e kësaj marrëveshjeje. /Lajmi.net/