5 fotot që tregojnë se ushqimi italian është më i miri në botë (Foto)

Përpos femrave të bukur, Italianët jetojnë edhe për ushqimin e tyre.

Lajme

28/10/2015 11:24

Nga antipasta e deri tek pica e nxehtë, kjo është lista e fotove që tregojnë se ushqimi Italian është i pamposhtur, e të cilën lajmi.net e sjell për ju:

1) Antipasta

Asnjë shujtë nuk mund të filloj pa ndonjë antipastë klasike – sallam, breasola, djathi, domatet etj.

2) Spaghetti al pomodoro

Një pjatë me ‘spaghetti’ me salcë domatesh, shumë Parmesan dhe me pak borzilok.

3) Focaccia

Është buka, pastaj është focaccia, me gëzof, me vaj, e mbushur me aroma dhe ndonjëherë edhe me ullinj.

4) Lasagne

A ekziston ndokush në botë që nuk i pëlqen lasagnja?

Kjo padyshim që është ushqimi më i preferueshëm, qofsh italian apo jo.

5) Pica

Pica nuk besoj që ka nevojë për përshkrim, thjeshtë ushqimi më i mirë italian. /Lajmi.net