29 rastet me koronavirus janë nga këto komuna, prin Vushtrria

IKSHPK ka njoftuar se janë regjistruar edhe 29 raste me koronavirus në Kosovë.

Lajme

08/06/2020 21:16

Ndërsa 22 të tjerë janë shëruar.

Nga 29 raste, më së shumti janë raportuar në komunën e Vushtrrisë me 15 të infektuar, sipas vendbanimit: 12 raste Vushtrri, 2 raste Stanovc i epërm dhe 1 rast Dumnicë e poshtme),

Komuna e Prizrenit 4 raste (sipas vendbanimit: 3 raste Prizren dhe 1 rast Tupec), komuna e Prishtinës 4 raste (sipas vendbanimit: 4 raste Prishtinë), komuna e Fushë Kosovës 2 raste (sipas vendbanimit: 1 rast Miradi e poshtme dhe 1 rast Fushë Kosovë) dhe me nga 1 rast vendbanimet: Milloshevë-Obiliq, Mamushë, Mitrovicë dhe Rahovec, përcjell lajmi.net.

“Sot më 08 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 231 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 29 raste”, thuhet në njoftim. /Lajmi.net/