Tifozët shqiptarë djegin flamurin italian pas ndeshjes, ndërhyn një grua

Mbrëmjen pas humbjes së Shqipërisë nga Italia, disa qindra tifozë të Italisë organizuan një paradë makinash në stacionin e trenit Winterthur me automjete që tingëllonin borike dhe tifozë që festonin në rrugë pas fitores 2-1 ndaj Shqipërisë. Në orën 23:40, tifozët shqiptarë i vunë flakën një flamuri italian në anë të rrugës. Një italiani ka…

Sport

17/06/2024 11:57

Mbrëmjen pas humbjes së Shqipërisë nga Italia, disa qindra tifozë të Italisë organizuan një paradë makinash në stacionin e trenit Winterthur me automjete që tingëllonin borike dhe tifozë që festonin në rrugë pas fitores 2-1 ndaj Shqipërisë. Në orën 23:40, tifozët shqiptarë i vunë flakën një flamuri italian në anë të rrugës.

Një italiani ka tregur se si iu desh të shikonte tifozët e skuadrës shqiptare që i vunë flakën flamurit të tij mbrëmjen e djeshme pas humbjes në ndeshjen e Kampionatit Evropian ku më pas ndërhyri e dashura e tij.

“Thjesht nuk e bën diçka të tillë, është mungesë respekti”, thotë tifozi i futbollit, Joel P.

“Ata kishin vjedhur më parë disa flamuj nga makinat që kalonin pranë, të cilët italianët i kishin mbajtur nga xhamat anësore”, thotë moderatori i lajmeve. Njëri prej flamujve shihet duke u djegur përfundimisht nga disa të rinj. Joel P. filmoi gjithçka.

Gruaja godet autorin me flamur të djegur

Teksa flakët kapin flamurin, tifozët shqiptarë lëshojnë flamurin përtokë. Më pas ndërhyn e dashura e Joel P.: Ylenia P.* (27) e cila e shkel zjarrin, ngre flamurin nga toka dhe ia hedh copat në vesh njërit prej autorëve. “Pothuajse pati një zënkë,” thotë Joel P., “dhe policia qëndroi aty dhe nuk bëri asgjë.”

Ai nuk kishte frikë për të dashurën e tij, por për tifozët kundërshtarë që i vunë flakën flamurit. “E dashura ime është një personalitet shumë i fortë,” thotë ai.

Joel P.: “Italia fitoi me drejtësi”

Ata e kishin parë më parë ndeshjen së bashku në shtëpitë e miqve në Winterthur. Joel P.: «Italia fitoi me drejtësi. Nëse shikoni statistikat, gjithçka flet për Italinë. Kishim më shumë posedim të topit dhe më shumë raste për të shënuar. Shqipëria mundi të shënonte golin vetëm nga një gabim nga ana jonë”. Edhe më pak e kupton djegien e flamujve.

Policia e qytetit Winterthur ishte e pranishme gjatë festës në qendër të qytetit dhe lëshoi ​​shtatë citate për kundërvajtje trafiku si shpejtësia e tepërt, përkulja nga një makinë në lëvizje dhe mbajtja e një fëmije pa ndenjëse për fëmijë. Zëdhënësi i policisë Michael Wirz thotë: “Megjithatë, policia e qytetit nuk është në dijeni të ndonjë djegie flamuri”.

Në Itali, autorët e djegies së flamurit nuk do të kishin shpëtuar pa u ndëshkuar nëse do të ishin kapur. Në nenin 292 të Kodit Penal Italian, fyerja ose dëmtimi i flamurit kombëtar dënohet. Nëse krimi ndodh në një festë publike, gjoba mund të jetë deri në 10,000 euro. Madje ekziston rreziku i dënimit me burg deri në dy vjet. Sipas nenit 299 të Kodit Penal Italian, do të dënohet edhe kushdo që fyen publikisht flamurin ose emblemën zyrtare të një shteti të huaj në Itali. Por vetëm nëse shteti në fjalë mbron edhe flamurin italian sipas ligjit penal.

Flamujt e huaj nuk gëzojnë asnjë mbrojtje në Zvicër. Kodi penal liston vetëm sulmet ndaj emblemave kombëtare të Zvicrës. Neni 270 i Kodit Penal parashikon: “Kushdo që me qëllim të keq heq, dëmton ose kryen veprime fyese mbi një emblemë kombëtare zvicerane të vendosur nga një autoritet, veçanërisht stemën ose flamurin e Konfederatës ose të një kantoni, do të dënohet me dënim me burg deri në tre vjet ose gjobë. 20min.ch