15 fituesit e fundit të çmimit ‘Golden Boy’

Lista e shkurtuar prej 20 futbollistëve për 'Golden Boy 2019' u publikua të hënën, dhe kjo na bën të rikujtojmë fituesit e mëparshëm të çmimit.

Sport

16/10/2019 10:26

Çmimi jepet gazetarët kryesorë të sportit për një lojtar nën 21 vjeç që i bën përshtypje më shumë gjatë vitit kalendarik, kërkesat tregojnë se lojtari duhet të luajë në një kampionat të nivelit të lartë evropian.

Lojtarët si Matthijs de Ligt, Joao Felix dhe Ansu Fati janë nominuar kësaj here.

Lajmi.net më poshtë ua përcjell listën e 15 fituesve të fundit të këtij çmimi:

Rafael Van Der Vaart – Ajax (2003)
Wayne Rooney – Manchester United (2004)
Lionel Messi – Barcelona (2005)
Cesc Fabregas – Arsenal – (2006)
Sergio Aguero – Atletico Madrid (2007)
Anderson – Manchester United (2008)
Alexandre Pato – AC Milan (2009)
Mario Balotelli – Manchester City (2010)
Mario Gotze – Borussia Dortmund (2011)
Isco – Malaga (2012)
Paul Pogba – Juventus (2013)
Raheem Sterling – Liverpool (2014)
Anthony Martial – Manchester United (2015)
Renato Sanches – Benfica/Bayern Munich (2016)
Kylian Mbappe – Monaco/Paris Saint-Germain (2017)
Matthijs de Ligt – Ajax (2018). /Lajmi.net/

Listën për vitin 2019 mund ta shihni duke klikuar KËTU.