13 të vdekur në Tanzani nga përplasja e autobusit me trenit

Trembëdhjetë persona u vranë dhe 32 u plagosën në një përplasje të mërkurën midis një autobusi pasagjerësh dhe një treni mallrash në rajonin Singida të Tanzanisë. Aksidenti ndodhi në një kryqëzim ku rruga dhe hekurudha takohen, duke e kthyer atë që duhet të ishte një udhëtim rutinë nga Dar es Salaam në Mwanza në shkatërrim.…

Bota

29/11/2023 18:11

Trembëdhjetë persona u vranë dhe 32 u plagosën në një përplasje të mërkurën midis një autobusi pasagjerësh dhe një treni mallrash në rajonin Singida të Tanzanisë.

Aksidenti ndodhi në një kryqëzim ku rruga dhe hekurudha takohen, duke e kthyer atë që duhet të ishte një udhëtim rutinë nga Dar es Salaam në Mwanza në shkatërrim.

Shefi mjekësor i Spitalit të Qarkut Manyoni, Furaha Mwakafilwa, konfirmoi vdekjet për gazetarët dhe vuri në dukje se dhjetëra po trajtoheshin në spital.

Operacionet e shpëtimit kanë nisur ndërsa shërbimet e urgjencës kanë mbërritur në vendngjarje për të ofruar ndihmë për të lënduarit dhe për të tërhequr viktimat.

Përplasja nxiti hetimet për rrethanat e aksidentit, me autoritetet që u thanë gazetarëve se po punojnë për të përcaktuar faktorët që çuan në përplasjen.

Të dhënat e para tregojnë se operatori i autobusit mund të mos ketë respektuar sinjalet e trafikut në udhëkryq, duke kontribuar potencialisht në përplasjen. /AA