Të Infektuar: 3703

Të Shëruar: 1946

Të Vdekur: 79

12 persona vdesin në një aksident në Sllovaki

19:12 | 13 Nentor 2019

Një kamion që bartte zhavorr është përplasur me një autobus të pasagjerëve, duke lënë të vdekur 12 persona në perëndim të Sllovakisë të mërkurën, duke shënuar aksidentin më të përgjakshëm rrugor në një dekadë në këtë shtet, ka thënë policia.

Aksidenti ka ndodhur në një ditë me shi, afër qytetit, Nitra, 90 kilometra në lindje të kryeqytetit, Bratisllavë, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

Kamioni ka mundësi të ketë qenë shumë i ngarkuar, duke shkaktuar përplasje me anën tjetër ku ka qenë autobusi, ka thënë ministrja e Brendshme, Denisa Sakova, pak para se të nisej në vendin ku ka ndodhur aksidenti, transmeton rel.

Ajo ka thënë se autobusi më pas ka dalë nga rruga, dhe disa njerëz kanë mbetur të bllokuar në të.