​Një pije ngjyrë vjollce që do të vrasë bakteret e këqija në trup

23:28 | 24 Nentor 2021

Të hash shëndetshëm do të thotë të hash ushqime acidike dhe alkaline në përmasat e duhura.

Në dietën moderne, megjithatë, mbizotërojnë ushqimet që krijojnë acid në trup. Pija “Parajsa vjollcë” do t’ju ndihmojë të reduktoni aciditetin dhe të pastroni trupin nga bakteret

Nuk rekomandohet të pini lëngje ose smoothie nga përbërësit e papërpunuar në mbrëmje, sepse trupi nuk do të ketë kohë të mjaftueshme për t’i tretur ato. Ushqimi i papërpunuar është i rezervuar rreptësisht për ditën.

Pini çaj ose pije bimore në mbrëmje dhe nëse dëshironi diçka më specifike, le të jetë supë e bërë vetë. Për sa i përket përmbajtjes ushqyese, supat e bëra në shtëpi nuk mbeten shumë pas lëngjeve, por trupi do t’i thithë ato më lehtë.

Për të reduktuar aciditetin në organizëm do të ndihmojë edhe lëngu “Parajsa e vjollcës”, të cilin mund ta bëni lehtësisht vetë. Shija e mrekullueshme që jep lëngu i koprës shkon shumë me rrushin e ëmbël të zi ose të kuq. Lakra e kuqe ka një efekt antibakterial dhe i jep pijes një ngjyrë vjollce mbretërore, thotë Stephen Domening, autor i “Lëngjeve Alkaline dhe Smoothies”.

Për përgatitjen e lëngut që do të ulë aciditetin në organizëm, pra do të veprojë alkalik, më e rëndësishmja është që fruta të jetë e pjekur.

Përbërësit për lëngun “Parajsa vjollcë”:

– ¼ lakër e kuqe e vogël

– një kopër i vogël

– 200 gram rrush i zi ose i kuq

– një limon për ta servirur

Procedura:

1. Prisni rrënjën e bardhë të lakrës së kuqe dhe më pas në mënyrë tërthore në gjethe e prisni në copa më të mëdha. I vendosim në një shtrydhëse frutash e perimesh.

2. Pritini finokun në katërsh, ia shtoni lëngut të lakrës dhe më pas shtoni rrushin.

3. Në fund, hidhni lëng limoni sipas shijes. E trazojmë mirë dhe e hedhim në një gotë.