​Mbi 767 mijë qytetarë vaksinohet me dozën e dytë antiCOVID-19

7:56 | 8 Dhjetor 2021

Nga fillimi i procesit të vaksinimit e deri më tani në Kosovë janë dhënë 1.630.082 doza të vaksinës antiCOVID-19. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) 767 mijë e 742 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë antiCOVID-19.

Ndërkohë që në vend sipas raportit të fundit të IKShPK-së, 8 qytetarë kanë rezultuar pozitiv.

Aktualisht në vend janë 314 raste aktive.

Me qëllim të parandalimit të përhapjes së virusit korona dhe parandalimit të infektimit me këtë virus vdekjeprurës, institucionet shëndetësore e shtetërore kanë vendosur masat antiCOVID-19. Së fundmi me 6 dhjetor hyrën në fuqi masat e reja të cilat i bëri të ditur kryeministri i vendit, Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi nëpërmjet një konference për medie që u mbajt të dielën.