​Kjo është lista e deputetëve që votuan pro Qeverisë “Hoti”

Qeveria Hoti në seancën e sotme të jashtëzakonshme ka marrë 61 vota të deputetëve, 24 kundër dhe një abstenim.

Lajme

03/06/2020 17:41

Kjo qeveri është pas koalicionit në mes LDK-së, AAK, Nisma Socialdemokrate-AKR dhe Listës Serbe.

Kjo është lista e plotë:

Nga LDK:

Arben Gashi

Arban Abrashi

Ardian Shala

Armend Zemaj

Besa Gaxherri

Doruntinë Maloku-Kastrati

Driton Selmanaj

Ekrem Hyseni

Fetah Rudi

Fidan Rekaliu

Frashër Demaj

Hatim Baxhaku

Ilir Ferati

Ilir Tasholli

Kujtim Shala

Lirije Kajtazi

Marigona Geci

Rrezarta Krasniqi

Saranda Musliu

Shkelzen Hajdini

Shkëmb Manaj

Shkumbin Gashi

Valentina Bunjaku-Rexhepi

Vlora Limani-Hajnuni

Xhavit Uka

Nga AAK

Daut Haradianj

Albena Reshitaj

Ali Berisha

Arber Tolaj

Bekë Berisha

Gazmend Abrashi

Gazmend Syla

Pal Lekaj

Rasim Selmanaj

Shkumbin Demaliaj

Teuta Haxhiu

Time Kadrijaj

Nga Lista Serbe

Igor Simiq

Branislav Nikoliq

Ivan Todosijeviq

Jasmina Dediq

Ljubinko Karadziq

Miliana Nikoliq

Milosh Pereviq

Slavko Simiq

Verica Qeraniq

Zoran Mojsiloviq

Nga Nisma Socialdemokrate

Haxhi Shala

Albulena Balaj-Halimaj

Behgjet Pacolli

Endrit Shala

Fatmir Limaj

Mirlinda Sopi-Krasniqi

Minoritetet jo serbe:

Albert Kinolli

Adem Hoxha

Fidan Jilta

Fikrim Danka

Rasim Demiri

Duda Balje

Veton Berisha

Etem Arifi

Ndërkohë, përveç 29 deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje të cilët nuk kanë marrë pjesë në seancë dhe 24 deputetëve të PDK-së që kanë votuar kundër në seancën e sotme, nuk është votuar edhe nga katër deputetë të koalicionit.

Nga LDK ishin Vjosa Osmani dhe Haxhi Avdyli që nuk kanë marrë pjesë fare në seancë. Kurse, Fatmir Rexhepi, ka abstenuar. Ndërsa, 25 deputetë të tjerë të kësaj partie kanë votuar pro qeverisë.

Qeveria Hoti ka marrë edhe 12 vota të AAK-së. Ndërsa, Donika Kadaj-Bujupi nuk ka marrë pjesë në seancë në kohën kur ka ndodhur votimi.

Nga minoritetet joserbe, Qeveria Hoti ka marrë 8 vota dhe dy kanë munguar, konkretisht Zikreta Aliti dhe Elbert Krasniqi./kp