Zieni lëkurat e bananes, sjell përfitime të shumta për shëndetin – Lajmi.net
Zieni lëkurat e bananes, sjell përfitime të shumta për shëndetin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 0:47, 20 June 2017
Bananja është një frut me shumë vlera ushqyese. Një pjesë e vlerave të saj ushqyese dhe proteinike ndodhen në lëkurën e bananes.

Lëkura e bananes sjellë përfitime shëndetësore si:

-Ul rrezikun e diabetit në 12%

–Ju siguron rreth 17% të vitaminës C në baza ditore dhe për pasojë ju forcon sistemin imunitar.

-Ju siguron rreth 12% të kaliumit në baza ditore, element i cili është shumë i rëndësishëm në zhvillimin e qelizave, indeve dhe organeve.

-Ju siguron rreth 20% të vitaminës B-6 dhe ju ndihmon të rrisni nivelin e energjisë.

Lëkura më e mirë është ajo e bananeve jeshile sepse e mbajnë lart nivelin e dopaminës dhe serotoninës si dhe ndihmon në humbjen e peshës sepse ka përmbajtje të lartë probiotike.

Merrni lëkurën e bananes dhe lajeni. Priteni në copa të vogla dhe ziejni për disa minuta.

Pijeni lëngun e lëkurës së bananes çdo ditë, në mëngjes ose darkë. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: Lekura e bananes, Zierja

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Bow Master
  • Play Bike Rivals
  • Play Bubble Trouble