Zhytet në një nga pishinat më të thella në botë me vetëm një frymë – Lajmi.net
Zhytet në një nga pishinat më të thella në botë me vetëm një frymë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 13:48, 12 May 2018
Pamjet e mahnitshme tregojnë një rekorde të ri, mbi 100 metra në fund të një prej pishave më të thella të botës - vetëm me një frymë.

Stig Pryds zbret përmes ujit në pozicionin e lotusit, duke kapur këmbët e tij ndërsa mediton në heshtje.

Brenda dy minutash, ai ka përfunduar zhytjen e tij poshtë Nemo 33 – një nga pishinat më të thella të botës – në Bruksel.

Pas marrjes së disa orëve të notit dhe ushtrimit të frymëmarrjes për të menaxhuar gjendjen e tij, ai zbuloi dhuratën e tij të jashtëzakonshme për mbajtjen e frymëmarrjes për periudha të gjata.

Brenda një viti ai kishte thyer rekordin botëror danez për zhytjen më të thellë – duke rënë në 300 metra pa aparat frymëmarrjeje. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO