Zbulohet krijesa e çuditshme në thellësi të oqeanit – Lajmi.net
Zbulohet krijesa e çuditshme në thellësi të oqeanit
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 20:46, 3 December 2017
mariana-snailfish-main-663597
Zbulimi i një krijese të çiuditshme në thellësi të oqeanit ka habitur shkencëtarët.

Kjo kafshë e çuditshme është kërmilli Mariana, dhe jeton rreth 26.000 metra nën det.

Ajo është emëruar pas kanalit Mariana ku gjendet në Paqësor, pjesa më e thellë e oqeaneve të botës.

Krijesa është formuar si një tadpole, gjysmë-transparente.

Por shkencëtarët ende nuk e dinë se si është përshtatur për të jetuar në mjedisin e thellë të oqeanit.

“Ata nuk duken shumë të fuqishëm ose të fortë për të jetuar në një mjedis kaq ekstrem”, tha për gazetën amerikane Mackenzie Gerringer nga Universiteti i Uashingtonit.

“Por ata janë jashtëzakonisht të suksesshëm.”

Kërmillit është në gjendje të mbijetojë presionet që janë ekuivalente me peshën e një elefanti që qëndron në gishtin tuaj, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët njoftuan zbulimin pas tre vjet ekspedita për të gjetur krijesën e re.

37 mostra u mblodhën nga studiuesit, të cilët gjetën krijesën që jetonte në mes 6.900 dhe 8.000 metra (ndryshoi në këmbë) nën nivelin e detit, thellë në kanalin Mariana.

Duke përdorur analizën e ADN-së dhe teknikat 3D të skanimit, ata ishin në gjendje të dëshmonin se kërmilli Mariana ishte një specie tërësisht e re.

mariana-snailfish-2-1155915

Kohët e fundit, shkencëtarët japonezë kapën videon e notit të peshkut në thellësinë më të thellë të regjistrimit ndonjëherë, prej 8.134 metra (ndryshim në këmbë).

Njerëzit nuk mund të mbijetonin në thellësitë ekstreme, kështu që shkencëtarët hoqën kurthe të pajisura me kamera në fund të gropës së detit.

Hendeku është aq i thellë sa që ulja e kamerave mund të zgjasë deri në katër orë.

Gerringer tha se mund të ketë zbulime më të jashtëzakonshme që presin në fund të oqeanit.

“Ne e konsiderojmë atë si një mjedis të ashpër sepse është ekstrem për ne”, tha ai.

“Por ka një grup të tërë organizmash që janë shumë të lumtur atje poshtë”. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO