Ymeri thotë se me ligjin për FSK-në nuk po bëhet Ushtria, por zgjerim kompetencash – Lajmi.net
Ymeri thotë se me ligjin për FSK-në nuk po bëhet Ushtria, por zgjerim kompetencash
Autori: Lajmi.net LajmeNacionalePolitikë 11:37, 20 March 2017
Visar Ymeri në tryezën e organizuar nga Vetëvendosje ka thënë se me ligjin për FSK-në nuk po bëhet Ushtria siç pritej por vetëm po i zgjerohen kompetencat FSK-së.

Ymeri ka thënë se që prej çlirimit të Kosovës vazhdimisht është premtuar formimi i Ushtrisë.

Ymeri ka thënë se para zgjedhjeve të vitit 2014 janë sjellë disa amendamente kushtetuese që mundësonin formimin e Forcave të Armatosura.

Ymeri ka thënë se diskursi në atë kohë nuk ka qenë në nivel institucional.

“Në atë kohë Qeveria e Kosovës u tërhoq vet nga ato amendamente kushtetuese… Edhe atëherë këto amendamente u sollën pak para zgjedhjeve”, ka thënë Ymeri, raporton lajmi.net.

Në atë kohë qëndrimi i Vetëvendosjes sipas Ymerit ka qenë i qartë. Ai thotë se Vetëvendosje ka kërkuar që të silleshin në Kuvend ato amendamente dhe mos të vazhdoheshin ulëset e rezervuara për pakicat./Lajmi.net/

Fjalët kyçe: FSK, Ushtria, Ymeri

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bike Rivals
  • Play Rock Wheels