Ymeri: Gjykimi ndaj deputetëve të VV-së e shpërfaq Kosovën si skizofrene – Lajmi.net
Ymeri: Gjykimi ndaj deputetëve të VV-së e shpërfaq Kosovën si skizofrene
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 13:45, 7 December 2017
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë  se gjykimi ndaj katër deputetëve të kësaj partie është skandaloz.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se ky gjykim e shpërfaq Kosovën si skizofrene.

“Ky pushtet e ky gjyqësor ka për qëllim ta gjykojë e ndëshkojë kundërshtimin ndaj tij. Jo ta mbrojë territorin. Jo ta mbrojë sovranitetin. Jo të garantojë drejtësi. Jo ta garantojë Republikën”, është shprehur Ymeri.

Postimi i plotë:

Edhe sot po vazhdon gjykimi skandaloz e politik ndaj 4 deputetëve të Lëvizjes: Albinit, Donikës, Albulenës dhe Fatonit.

Ky gjykim e shpërfaq Republikën e Kosovës si skizofrene: në njërën anë Kushtetuesja e shpallë Zajednicën si tërësisht antikushtetuese duke e rrezikuar përmbysjen e rendit kushtetues; njëkohësisht Komisioni shtetëror konstaton zyrtarisht se Marrëveshja për Demarkacion e cenon integritetit territorial të Republikës; e në anën tjetër Gjykata themelore i gjykon deputetët që e mbrojtën rendin kushtetues e integritetin territorial të Republikës.

Këtu shihet qartë e zëshëm “dora e fshehtë” e prontopushtetit përmbi gjyqësor. Ky pushtet e ky gjyqësor ka për qëllim ta gjykojë e ndëshkojë kundërshtimin ndaj tij. Jo ta mbrojë territorin. Jo ta mbrojë sovranitetin. Jo të garantojë drejtësi. Jo ta garantojë Republikën.

Liri për deputetët. Për Albinin, Albulenën, Donikën, Fatonin.

Liri për aktivistët. Për Frashërin, Egzonin, Atdheun, Adean.

Drejtësi për Astritin./Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO