Vrima e zezë mund të gëlltis diellin tonë – Lajmi.net
Vrima e zezë mund të gëlltis diellin tonë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 17:18, 15 May 2018
Studiuesit australianë kanë zbuluar vrimën e zezë më të shpejtë në rritje të njohur në univers, e cila po gëlltit kozmosin përreth.

Astronomët nga Universiteti Kombëtar Australian (ANU) e përshkruan atë si një përbindësh që përpin një masë ekuivalente me diellin tonë çdo dy ditë.

Sipas Dr Christian Wolf nga Shkolla e Shkencës e Astronomisë dhe Astrofizikës e ANU-së, vrima e zezë lëshon sasi të mëdha të energjisë e cila është kryesisht dritë ultravjollcë, por gjithashtu rrezaton rrezet X.

“Kjo vrimë e zezë po rritet kaq shpejt saqë po shkëlqen mijëra herë më shumë se një galaktikë e tërë për shkak të të gjitha gazeve që ka.

“Nëse do ta kishim këtë përbindësh të ulur në qendër të galaktikës së Rrugës së Qumështit tonë, do të duket 10 herë më e ndritshme se një hënë e plotë. Do të dukej si një yll i pabesueshëm tepër i ndritshëm “.

Lajmi ka shkuar në mbarë botën me shkrimtarin e kolumnistit dhe shkencëtarit të New York Times , Carl Zimmer, duke shkruar njoftimin për shtyp të ANU-së, duke bërë shaka se dielli i Tokës nuk ka asnjë shans kundër masës së zezë të gëlltitjes.

“Astronomët gjejnë një vrimë të zezë të uritur që mund të gëlltisë diellin tonë për dy ditë”, paralajmëroi ai pasuesit e tij. “(Është miliarda vite dritë larg, kështu që mos anuloni planet tuaja të fundjavës.)”

Zbulimi i vrimës së re të supermassve u konfirmua duke përdorur spectrograph në teleskopin 2.3M SkyMapper të ANU për të ndarë ngjyrat në linjat spektrale.

“Këto vrima të zeza të mëdha dhe me rritje të shpejtë janë jashtëzakonisht të rralla, dhe ne kemi kërkuar për ta me SkyMapper për disa muaj tani. Sateliti Gaia i Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​që mat lëvizjet e vogla të objekteve qiellore, na ndihmoi të gjejmë këtë vrimë të zezë supermasaje, “tha Dr Wolf.

“Meqë vrimat e zeza supermassve shkëlqejnë, ato mund të përdoren si fenerë për të parë dhe studiuar formimin e elementeve në galaksitë e hershme të universit,” shtoi ai.

Hulumtimi do të publikohet në revistën Publikime të Shoqërisë Astronomike të Australisë . /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO