Vrapimi i mirë edhe për trurin – Lajmi.net
Vrapimi i mirë edhe për trurin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 23:27, 7 August 2017
Sipas një studimi të ri, vrapi nuk është i mirë vetëm për trupin, por përmirëson edhe trurin.

Hulumtuesit kanë zbuluar se ushtrimet aerobike rrisin rezervat e neuroneve në hipokampus – zonë e trurit e cila është përgjegjëse për mësimin e gjërave të reja.

Dhe më e rëndësishmja, ushtrimet si vrapimi i kanë përmirësuar këto rezerva shumë më shumë sesa ushtrimet e intensitetit të lartë apo ushtrimet e qëndrueshmërisë.

Studimi, i publikuar në Journal of Physiology, ka treguar se vrapimi sjell shumë efekte pozitive në strukturën dhe funksionin e trurit, siç është rasti i gjenerimit të neuroneve në hipokampus. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: Truri, Vrapimi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bike Rivals
  • Play Pro Kicker Frenzy