Volvo prezanton kamionin e parë të tij, i gjithi elektrik – Lajmi.net
Volvo prezanton kamionin e parë të tij, i gjithi elektrik
Autori: Lajmi.net AutoAuto & TekTeknologji 22:45, 13 April 2018
185 kW Volvo FL Electric mund të udhëtojë deri në 300 kilometra, por kryesisht përdoret në qytete.

Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo ka nisur kamionin e saj të parë të gjithin elektrik. Volvo FL Electric do të përdoret kryesisht për transportin në qytete ose në shërbim të grumbullimit të mbetjeve. “Me këtë model, ne u mundësojmë qytezave të zhvillimit të qëndrueshëm të përfitojnë nga transporti elektrikë”, tha presidenti i Volvo Trucks , Claes Nilsson në një njoftim për shtyp .

16-ton Volvo FL Electric ka një motor elektrik 185 kW (248 hp) dhe mund të mbajë dy deri në gjashtë bateri litium-jon . Kapaciteti i tyre varion nga 100 në 300 kWh. Ngarkimi në një stacion të shpejtë të ngarkimit duhet të zgjasë një deri në dy orë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO