Vjen kamioni i ri nga Tesla – Lajmi.net
Vjen kamioni i ri nga Tesla
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 0:01, 31 August 2017
Kamion elektrik nga Cummins mund të tërheqë 20 ton mallra. Me një distancë prej 160 kilometrash është nën Tesla Semi.

Tesla ende nuk ka prezantuar zyrtarisht kamionin e tij E-Truck. Tani Cummins, një prodhues i motorëve dhe gjeneratorëve, ka dalë me stallion të makinave elektrike, transmeton lajmi.net.

Cummins E-kamion peshon tetë ton dhe mund të tërheqë një ngarkesë deri në 20 ton. Motori elektrik mundësohet nga një bateri 140 KWh. Prodhimi duhet të korrespondojë përafërsisht me atë të një motorr djegies 12 litërsh.

Me deri në 160 kilometra, kamioni E është më i përshtatshëm për transportin midis qyteteve të afërta. Me anë të krahasimit, Tesla po synon një distancë prej mbi 400 kilometra për kamionin e saj elektrik.

Cummins E-kamion ka një funksion të ngarkimit të shpejtë, me të cilin bateria ngarkohet plotësisht brenda një ore. Deri në vitin 2020, Ladderauer duhet të reduktohet në 20 minuta. Në të ardhmen mund të rritet rrezja nga qelizat diellore në çati.

Kamion-E është plotësisht funksional, por aktualisht vetëm një makinë koncept. Ka për qëllim të ndihmojë zhvillimin e një modeli që mund të hyjë në prodhimin serial. Ky mund të jetë rasti prej vitit 2019 e tutje. Vetë Cummins nuk dëshiron të prodhojë kamionin elektrike, por bateritë dhe makineritë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO