Video, ja se si duket një udhëtim brenda mjegullës së Orionit – Lajmi.net
Video, ja se si duket një udhëtim brenda mjegullës së Orionit
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 23:50, 12 January 2018
Për videon spektakolare, imazhet e teleskopëve Hubble dhe Spitzer u kombinuan me teknikat e Hollivudit.

NASA ka lëshuar një video të re të Shoqërisë së Astronomëve Amerikanë. Kjo tregon një fluturim përmes mjegullës së Orionit. Nebula e Orionit është rreth 1344 vite dritë nga Toka. Mosha e tij vlerësohet në tre milionë vjet, transmeton lajmi.net.


Për të krijuar videon dy minutëshe, të dhënat dhe pamjet e teleskopëve Hubble dhe Spitzer World Space u kombinuan. Të dhënat vijnë nga spektri i dukshëm dhe infrakuzor i dritës.

Këto u kombinuan me teknikat e filmit të Hollivudit, sipas NASA-s, për të krijuar “vizualizimin më të mirë dhe më të hollësishëm të multi-valës së Orbasë të Orionit”. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Hollywood, Mjegulla, NASA, Orioni

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Pro Kicker Frenzy