Vetitë çudibërëse të pjeshkës – Lajmi.net
Vetitë çudibërëse të pjeshkës
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 14:26, 12 August 2017
Nëse ka një frut që nuk duhet të mendoni dy herë për ta ngrënë, është pjeshka.

 

Simboli i jetëgjatësisë, pjeshka e ka origjinën nga Kina, ku është kultivuar mbi 5000 vjet. Ajo zvogëlon rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare, kronike, disa lloje të kancerit dhe i mbron qelizat e trupit nga dëmtimi.

Vepron më fuqishëm se vitamina C, përcjell lajmi.net

Pjeshka e freskët është burimi më[ i mirë i fosforit sepse ndikon në shëndetin e eshtrave dhe të dhëmbëve.

Po ashtu përmbajnë edhe hekur, bakër i cili i nevojitet organizmit për të krijuar hemoglobinën dhe kolagjenin.

Një pjeshkë e madhësisë mesatare mbulon 5 deri në 10 % të nevojës së trupit për fibra tek të rriturit. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Pjeshka, vetitë

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play World Soccer Champion
  • Play Berry Rush