Vendet që duhet të vizitohen përpara se të zhduken përgjithmonë – Lajmi.net
Vendet që duhet të vizitohen përpara se të zhduken përgjithmonë
Autori: Lajmi.net Lifestyle 14:06, 6 March 2018
Nëse keni një listë të gjatë të vendeve në mbarë botën që dëshironi të shihni, mund të keni nevojë të filloni me përparësi.

Ekzistojnë një mori vendesh të rrezikuara për shkak të një sërë faktorësh që shkojnë nga trazirat politike, mungesa e fondeve, faktorët e mjedisit dhe shumë më tepër.

Për shkak të paqartësisë së të ardhmes së këtyre vendeve, sa më shpejt duhet të bëni udhëtimin për t’i parë, përcjell albeu.com

1.Qyteti i vjetër i Jeruzalemit dhe Muret e saj, Izrael

Jeruzalemi është një vend i shenjtë në Judaizëm, Krishtërim dhe Islam, dhe sipas UNESCO përmban 220 monumente historike.

Është për shkak të zhvillimit urban dhe planifikimit të qytetit, mungesës së mbrojtjes dhe çështjeve të tjera që ky qytet konsiderohet i rrezikuar. Ka disa polemika në lidhje jo vetëm me vetë vendin dhe me vlerën e saj kulturore, por edhe me mënyrën se si trajtohet.

2. Trashëgimia Tropikale e Rainforest e Sumatra, Indonezi

Trashëgimia pyjore tropikale e Sumatrës, e vendosur në ishullin indonezian të Sumatrës, është shtëpia e shumë llojeve të rrezikuara dhe të ndryshme, por u shtua në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Rrezik në vitin 2011. Sipas faqes së internetit të UNESCO-s, Trashëgimia Tropikale e Rainforest Sumatra përbëhet nga tre parqe kombëtare të dallueshme dhe ka 10,000 specie bimore, 580 specie të shpendëve dhe 200 lloje gjitarësh, përfshirë orangutën Sumatran. Mbrojtja e vendit nënkupton edhe mbrojtjen e këtyre llojeve.

3. Liverpool, Angli

Liverpool ndihmoi Perandorinë Britanike të rritet në atë që ishte në kulmin e saj. Porti është shtuar në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s në Rrezik në vitin 2012. Sipas Condé Nast Traveler, ndërsa UNESCO kërkon që ndërtesat aktuale të jenë më të lartat në qytet, zhvillimi urban dhe një popullsi në rritje kërcënojnë të ndryshojnë përgjithmonë portin dhe të shkatërrojnë mënyrën se si dikur ishte.

4. Everglades, Florida

Everglades Florida ka një sasi të madhe të biodiversitetit dhe është një vend i rëndësishëm natyror, por është në rrezik. UNESCO shtoi Everglades në Listën e saj të Trashëgimisë Botërore në Rrezik për herë të dytë në vitin 2010.

Vendi gjithashtu strehon mjaft lloje të rrezikuara, duke rritur më tej rëndësinë e saj. Për fat të keq, megjithatë, degradimi mjedisor dhe shumë zhvillim kërcënojnë vendin.

5.Koro, Venezuelë

Coro, Venezuela dhe porti i saj u shtuan në Listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezi në UNESCO, në vitin 2005. Sipas UNESCO-s, qyteti është “shembulli i vetëm i mbijetuar i një bashkimi të pasur të traditave lokale me teknikat arkitektonike mudezh dhe holandeze spanjolle”.

Ajo u shtua në listë dhe u shpall i rrezikuar, sepse për shkak të frikës që rrethonte efektet e industrisë së naftës Venezueliane, Travel + Leisure raportoi. Qyteti i bukur dhe porti i saj janë një nga qytetet më të vjetra koloniale në rajon.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO