Vajza 3 vjeçe që ndihmoi nënën e saj të sillte në jetë bebin! – Lajmi.net
Vajza 3 vjeçe që ndihmoi nënën e saj të sillte në jetë bebin!
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 14:09, 23 January 2018
Kur e paramendoni momentin e lindjes, ndoshta e imagjinoni ta bëni vetë atë ose me ndihmën e ndonjë doktori ose mamie dhe mbase me nënën tuaj në dhomë. Por, disa prindër preferojnë një grup më të madh mbështetësish gjatë lindjes dhe madje edhe fëmijët e tyre më të mdhenjë.

Një grua me emrin Rebecca zgjodhi të kishte vajzën e saj 3-vjeçare Hunter në dhomë dhe historia, e cila u nda nga Nicole Lahey, mamia e Rebeccas dhe fotografja e lindjes, në Love What Matters, po hedh shumë polemika në internet.

“Prindërit e Hunterit e përgatitën atë aq mirë për këtë përvojë,” shkruante Nicole pranë një fotografie të mrekullueshme të vajzës së vogël në syza që përqafonte të porsalindurin. “Ata e diskutuan me të anatominë në terma të duhur. Ajo e dinte fjalën ‘placenta’, dhe ajo nuk kishte frikë nga gjaku që pa.”

“Ajo mbajti kokën e vëllait të saj kur po lindte, ajo i thërriste nënës së saj të shtyente fort ndërsa kur ajo e shtyu jashtë foshnjën, ajo i fërkonte flokët e nënës së saj kaq butësisht; sikur ato të dyja u gëzuan me dashuri për këtë jetë të re të vogël që ishte para tyre.”

“Unë i thashë, ‘Hunter, a do të zhvishësh këmishën dhe të mbash vëllanë tënd?’ Pa hezitim nisi të hiqte këmishën e saj, por ajo më pyeti: “Pse po e heq këmishën time?” Unë u përgjigja: “Foshnjat e reja e duan ndjenjën e lëkurës suaj dhe ju do ta doni. ‘ Ajo ishte aq e gëzuar dhe nuk donte t’ia kthente mbrapa nënës së tij, e mbajti atë me buzëqeshjen më të madhe, teksa ai e hodhi kokën, duke kërkuar një gji, ajo e gudulisi pak.”

Ndihma gjatë lindjes nga fëmijët tuaj është pjesa më normale e jetës, ndajeni atë me fëmijët tuaj dhe ua mësoni atyre që në fillim, se nuk kanë pse të frikësohen nga lindja.’’

 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO