“Ushtari i panjohur” i Gjilanit, “kreu krime ndaj shqiptarëve” (Video) – Lajmi.net
“Ushtari i panjohur” i Gjilanit, “kreu krime ndaj shqiptarëve” (Video)
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 23:42, 14 November 2017
Shumëkush po e sheh si të qëlluar vendimin e Komunës së Gjilanit që shtatoren e Idriz Seferit ta vendosin në vendin ku deri më tani ka qenë e vendosur shtatorja e ashtuquajtur “Ushtari i panjohur”.

Drejtori i Fondacionit “Idriz Seferi”, Sabri Kadriu, tha se shtatorja e kaluar nuk ka qenë simbolikë e një luftëtari për lirinë e Kosovës, por “një partizani që ka kryer krime ndaj shqiptarëve”.

Se shtatorja e kaluar ka qenë simbolikë e masakrave ndaj shqiptarëve nga partizanët, këtë po e thotë Sabit Rrustemi, zyrtar për promovim të trashëgimisë kulturore në Gjilan.

Ndryshe, shumë artistë dhe pjesëtarë të shoqërisë civile nga Gjilani ishin kundër vendimit që t’i ndërrohet lokacioni “Ushtarit të panjohur”.

 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush