Ushqimi djegës shkakton dhimbje koke – Lajmi.net
Ushqimi djegës shkakton dhimbje koke
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 22:13, 11 April 2018
Ushqimi djegës, mund të shkaktojë dhimbje të forta koke.

Kështu kanë bërë të ditur mjekë të British Medical Journal, ndërsa theksohet se dhimbja e kokës ishte rezultat i një fenomeni të pazakontë i enëve të gjakut, njofton Klan Kosova.

Ky fenomen po quhet sindrom i reaksitueshëm cerebral vazokonstruksion.

Simptomat e tij filluan me fryrje barku por nuk shkakton të vjella të menjëhershme.

Mjekët britanikë theksojnë po ashtu se pas ngrënjes së specave djegës, ju çuditërisht mund të keni dhimbje koke të quajtura Thunderclap!

Këto dhimbje koke të rënda ndodhin shumë shpejt, ndërsa sipas doktorëve ato mund të jenë një shenjë e ndonjë hemorragjie të trurit apo ndonjë goditje në tru.

Prandaj sipas raportit për këto arsye mjekët këto dhimbje i trajtojnë me shumë seriozitet, njofton Klan Kosova.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO