Ushqimet që plotësojnë nevojat për kalciumit – Lajmi.net
Ushqimet që plotësojnë nevojat për kalciumit
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 1:23, 21 March 2017
Pas moshës e 50 vjeqare femrave u rekomandohet marrja e rreth 1200 mg kalcium në ditë, ndërsa një filxhan me fiq të thatë përmban 120 mg kalcium.

Gjysmë filxhani përmban deri në 400 mg kalcium.

Këto janë vetëm disa nga ushqimet që nuk përmenden shpesh si burime të shkëlqyera natyrore të kalciumit, të cilat mund të përfshihen në ushqimin e përditshëm qysh sot.

Fiqtë dhe kumbullat e thata përmbajnë magnez dhe fosfor ndërsa disa studime sugjerojnë se këto ushqime mund të reduktojnë brishtësinë e eshtrave.

Do të ndihmojë në qoftë se çdo ditë ju hani perimet jeshile – lakër, lakër brukseli, lakër kineze.

Mos harroni se 99 për qind e kalciumit në trupin e njeriut gjindet pikërisht te kockat, por trupi do t’a “tërheqë” nga kockat në qoftë se nuk është i mjaftueshëm.

Me ushqim të cilësor do të sigurohemi se kjo nuk do të ndodhë./GazetaExpress/.

Fjalët kyçe: kalciumi, Ushqimet

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master