Ushqimet e duhura për 40-vjeçarët – Lajmi.net
Ushqimet e duhura për 40-vjeçarët
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 15:15, 14 July 2017
Pas moshës 40 vjeç metabolizmi ngadalësohet dhe hormonet ndryshojnë. Ja pse ndër hapat më të rëndësishëm për të bërë fillimisht është ndryshimi i dietës ushqimore, duke përzgjedhur ushqime të cilat falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, antioksidantë dhe vitamina, kthehen në aleatin tonë kryesor të mirëqenies trupore por edhe mendore

Nga avokado te kungulli, ushqimet e duhura për personat mbi 40 vjeç. Janë nëntë ushqime të pasura me substanca të dobishme dhe super të shëndetshme për organizmin, me konsumimin e të cilave ndihmojmë të ruajmë format trupore po kështu i kthejmë në aleate kryesore të mirëfunksionimit të aparatit tretës.

Studime të shumta evidentojnë se pas moshës 40 vjeç metabolizmi ngadalësohet dhe hormonet ndryshojnë. Ja pse ndër hapat më të rëndësishëm për të bërë fillimisht është ndryshimi i dietës ushqimore, duke përzgjedhur ushqime të cilat deri dje i keni evituar apo paradoksalisht nuk i keni konsumuar.

Falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, antioksidantë dhe vitamina, kthejmë ushqimin në aleatin kryesor të mirëqenies trupore por edhe mendore.

Avokado

Lakra

Dredhëza

Thjerrëza

Arra

Vaj ulliri

Domate të pjekura

Salmon

Kunguj. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: 40-vjeçaret, Ushqimet

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play iStunt 2