UNICEF publikon raportin për dëmtimin e trurit të foshnjave nga ajri i ndotur – Lajmi.net
UNICEF publikon raportin për dëmtimin e trurit të foshnjave nga ajri i ndotur
Autori: Lajmi.net BotaLajme 21:48, 7 December 2017
Pothuajse 17 milionë foshnje në mbarë botën janë duke frymëmarrur ajrin toksik, duke ndikuar potencialisht në zhvillimin e tyre të trurit, thuhet në një raport të UNICEF – it.

Dy të tretat e fëmijëve të prekur – mbi 12 milionë – jetojnë në Azinë Jugore janë të ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit.

Sipas këtij raporti partikulat e ndotjes mund të dëmtojnë indet e trurit dhe të pengojnë zhvillimin kognitiv, me pasoja të mundshme gjatë gjithë jetës, shkruan CNN.

Ndotja e ajrit është një nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin e fëmijëve globalisht. Pneumonia pretendon se 920,000 fëmijë nën moshën 5 vjeç preken çdo vit, dhe rreziku është më i madh për ata nën moshën 1 vjeç.

Truri i nënshtrohet rritjes kritike në 1,000 ditët e para të jetës, duke formuar lidhjet nervore themelore në këtë fazë. Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit gjatë kësaj kohe mund të ndikojë në zhvillimin, thuhet ndër tjerash në këtë raport, raporton Insajderi.

Gjatë zhvillimit, trurët e rinj janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj dozave të vogla kimike toksike.

“Truri i foshnjave dhe fëmijëve të vegjël është ndërtuar nga një ndërveprim kompleks i lidhjeve të shpejta nervore që fillojnë para lindjes”, ka thënë Pia Rebello Britto, shefe e UNICEF për zhvillimin e hershëm të fëmijërisë. “Këto lidhje nervore formojnë mendimin optimal të fëmijës, të mësuarit, shëndetin, kujtesën, aftësitë gjuhësore dhe motorike.”

Mjediset negative, të tilla si ekspozimi ndaj ajrit toksik, i bëjnë fëmijët më të prekshëm ndaj problemeve të zhvillimit, duke parandaluar zhvillimin e trurit të tyre plotësisht, shpjegoi ajo.

Hulumtimet kanë treguar se ndotja e ajrit mund të pengojë rritjen, ndikimin e IQ dhe kujtesës dhe të shkaktojë probleme psikologjike të tilla si ankthi, depresioni dhe çrregullimi i vëmendjes së deficitit të hiperaktivitetit, të cilat mund të ndikojnë në rezultatet e testit në shkollë. /Insajderi.com

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO