Ukraina “Perëndimore”
Autori: perparim .tv 21:53, 19 janar, 2014
 • u9
  u9
 • ballina
  ballina
 • u1
  u1
 • u2
  u2
 • u10
  u10
 • u3
  u3
 • u4
  u4
 • u5
  u5
 • u6
  u6
 • u7
  u7
 • u8
  u8
 • u9
 • ballina
 • u1
 • u2
 • u10
 • u3
 • u4
 • u5
 • u6
 • u7
 • u8
Ukraina sot u përfshi në protestat më të mëdha pro-europiane ndaj të cilave policia u detyrua të përdorte forcën. Në shtetin që është aleati më i madh rus, u bart flamuri amerikan dhe u rrëzua një statujë e Leninit.

Bartën flamuj të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe rrëzuan statujën e simbolit të komunizmit, Leninit, në mes të Kievit. Ukraina sot u përfshi në protestat më të mëdha pro-europiane ndaj të cilave policia u detyrua të përdorte forcën. Mijëra protestues anti-qeveritarë u përleshen me policinë, trazira të cilat rezultuan me dhjetra të lënduar. Protestuesit që bartnin kapela të forta dhe maska gazi janë duke kundërshtuar legjislacionin e ri anti-europian. Në protesta ka marrë pjesë edhe lideri i opozitës, ish kampioni botëror i boksit, Vitali Klitchko. Edhe ai ka qenë pjesë e përleshjes me policinë. Presidenti i Ukrainës, Viktor Janukovich, është pajtuar që të ulet dhe të bisedojë me opozitën në përpjekje për t’i ndalur protestat. u1 u2 u10  u4 u7  u9
Fjalët kyçe: Ukraina
Komento
Emri
E-mail
Shkruaj komentin
Kodi i verifikimit

VËREJTJE!

Redaksia ndalon komentet ofenduese dhe ato që nxisin urrejtje. Komentet e postuara me anë të Facebook-ut janë përgjegjësi individuale e lexuesve, kurse komentet tjera do të shqyrtohen për aprovim.

Fotolajm

Në “party” me orangutangët!
 • Një orangutang i veshur me kostum të babagjyshit i ka vënë dorën në krah filipinasit Manny Tangco, në shenjë falënderimi për drekën që organizoi në prag të Krishtlindjes, në kopshtin e tij zoologjik, në Malabon të Filipineve. Foto: Xinhua

Social

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO

abonohuni TANI