Udhëheqësi i Shtetit Islamik “është ende gjallë” – Lajmi.net
Udhëheqësi i Shtetit Islamik “është ende gjallë”
Autori: Lajmi.net BotaLajme 9:01, 13 February 2018
Një zyrtar irakian tha se udhëheqësi i grupit militant Shteti Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi, është gjallë dhe se po trajtohet në një spital në Siri, pasi është plagosur në një sulm ajror.

“Kemi informacione dhe dokumente të besueshme nga burime brenda organizatës terroriste se al-Baghdadi është gjallë dhe se po fshihet në rajonin Jazira, në verilindje të Sirisë”, tha shefi i inteligjencës së Irakut, Abu Ali al-Basri.

Shteti Islamik ka një prani të konsiderueshme në provincën Hasakeh të Sirisë, edhe pse ka humbur shumicën e kalifatit të vetëshpallur, i cili dikur ka mbuluar një të tretën e Irakut dhe Sirisë.

Basri tha se Baghdadi “vuan nga plagosja, diabeti dhe thyerjet në trup” që e pengojnë të ecin pa u ndihmuar, shkruan rel.

“Udhëheqësi i militantëve është plagosur nga bombardimet ajrore në bastionet e Shtetit Islamik në Irak”, tha Basri.

Javën e kaluar, autoritetet irakiane kanë publikuar një listë të “udhëheqësve terroristë, të kërkuar ndërkombëtarisht”.

Lista kryesohet nga al-Baghdadi, kalif i vetëshpallur, i lindur në vitin 1971, nën emrin Ibrahim Awad Ibrahim Ali al-Badri al-Samarrai.

Vrasja e tij e mundshme është raportuar disa herë.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master
  • Play Supercar Showdown