Uber paraqet taksi ajrore – Lajmi.net
Uber paraqet taksi ajrore
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 8:49, 10 May 2018
Shërbimi me makinë tregon një koncept të ri për "makinën fluturuese", e cila duket si një përzierje e avionëve dhe makinave.

Uber ka treguar një koncept të ri për taksi ajrore të saj në konferencën Elevate në Los Anxhelos . Nëse Uber mund të përmbushë orarin e saj, ai duhet të jetë gati për prodhim serik deri në vitin 2023.

Në bishtin vertikal ka një rotor horizontal për fluturimin përpara. Ngjitja dhe zbritja bëhen me katër palë rotorësh vertikale.


Helikat rrotullohen në drejtime të ndryshme për të stabilizuar avionin.

Përveç Uber shumë kompani të tjera punojnë në taksi ajrore . Këto përfshijnë Airbus , prototipi i të cilit ka përfunduar tashmë fluturimin e saj të parë .

Start-up Joby Aviation ka 100 milionë dollarë amerikanë në dispozicion për këtë projekt. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO