U ndanë për shkak të një eksperimenti, fati i rrallë i tre binjakëve në SHBA – Lajmi.net
U ndanë për shkak të një eksperimenti, fati i rrallë i tre binjakëve në SHBA
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 15:58, 6 July 2018
Tre binjakë të ndarë nga lindja për një eksperiment të çuditshëm shkencor – është një histori për Eddy Galland, David Kellman dhe Robert Shafran.

 

Historia fillon në vitin 1961: Eddie, David dhe Robert lindën në Long Island, Neë York, por së shpejti u ndanë në familje të ndryshme, shkruan Il Messaggero.

Pra, në vitin 1980, kur Robert hyri në Sullivan County College, ai ishte i befasuar që kishte vëllezër binjakë.

Historia përfundoi në letër më vonë: Davidi dhe nëna e tij që e përvetësoi atë, bazuar në fotot, e kuptuan se kishte dy vëllezër, të cilët ajo kurrë nuk e kishte parë më parë.

Robert dhe Eddy më vonë zbuluan se rastet e tyre u menaxhuan nga agjencia Louise Wise Services. U zbulua më vonë se ata ishin të ndarë për shkak të një eksperimenti shkencor dhe sociologjik.

Eksperimentuesit ishin psikiatrit Peter Neubauer dhe Viola Bernard, të cilët ndanë dhjetëra binjakë, me kontributin eLouise Wise Services.

Dy mjekë donin të shihnin se si individë të pjekur me të njëjtën trashëgimi gjenetike punojnë në mjedise të ndryshme. Nuk është rastësi që Eddy, David dhe Robert u janë besuar tre familjeve të klasave të ndryshme shoqërore.

Eddy ra në një depresion dhe kreu vetëvrasje në 1995, ndërsa Dr. Neubauer vdiq në vitin 2008 dhe kurrë nuk kërkoi ndjesë për askënd.

Kjo agjenci pohon rëndësinë e hulumtimit, rezultatet e të cilave nuk do të publikohen deri në vitin 2066.

Dy binjakë të mbijetuar, Robert dhe David, kanë ngritur një padi kundër agjencisë. Në moshën 57 vjeç, ata morën vendimin për të përjetuar moshën së bashku, pa mjek dhe eksperiment.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO