Turqia thotë se përdor metafora për nazizmin sepse shqetësohet për miqtë evropianë – Lajmi.net
Turqia thotë se përdor metafora për nazizmin sepse shqetësohet për miqtë evropianë
Autori: Lajmi.net BotaLajme 18:16, 20 March 2017
Turqia përdor metafora për “fashizmin” sepse është e shqetësuar me të ardhmen e miqve evropian dhe shpreson se ata do të mbajnë mend historinë e përgjakshme dhe të mos bien në kurthin e nazizmit, ka thënë zëvendëskryeministri turk, Numan Kurtulmus.

Duke folur në një konferencë për media, Kurtulmus ka thënë se vendet evropiane duhet të ndërmarrin masa kundër racizmit.

Komentet e tij vijnë në kohën e tensioneve në mes të Turqisë dhe Evropës, veçanërisht me Gjermaninë dhe Holandën, për shkak të anulimit të disa tubimeve të ministrave turq, të cilët po kërkojnë mbështetjen e diaporës, për referendumit e 16 prillit.

Referendumi pritet t’ia rrisë kompetencat presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan ka akuzuar Gjermaninë për “praktika naziste”, ndërkaq Holandën për “fashizëm”.

Fjalët kyçe: Evropa, metafora, nazizmi, Turqia

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master
  • Play Turbo Racing 3