Truket që i bëjnë këto produkte të veprojnë më mirë në organizëm – Lajmi.net
Truket që i bëjnë këto produkte të veprojnë më mirë në organizëm
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 14:43, 17 May 2017
Përgjithësisht i hamë frutat vetëm për të kaluar urinë e vakteve të ndërmjetme por funksionet e tyre në organizëm, janë shumë më shumë se kaq.

Kemi veçuar disa kuriozitete për disa prej tyre, shkruan Living.al.

A e dinit se….
1. Karafili, nëse merret pas ushqimit, është në gjendje të rregullojë problemet e aciditetit në stomak.

2. Dhembja e kokës që shkaktohet nga dielli i verës, mund të kalojë nëse hani pak shalqi…

3. Nëse aplikoni kastravec të freskët në lëkurën e fytyrës dhe qafës, për 15 minuta, do të veprojë në pikat e zeza dhe aknet.

4. Përdorimi i borzilokut të freskët, pas ushqimit, ndihmon në rregullimin e aciditetit të stoamkut, përrthithjen më të mirë të vlerave ushqimore dhe parandalon ulçerën.

5. Hurmat e Arabisë, janë zgjidhje e mirë për aneiminë apo mungesën e hekurit në trup. Mund të zieni 3-4 hurma në 200 ml qumësht për të parandaluar aneminë.

6. Përzierja e dy lugëve mjaltë me dy lugë pluhur xhinxheri, në një gotë ujë, ndihmon për të luftuar mykun, parandaluar të ftohtin dhe pasojat e tij.

7. Nëse hani një mollë me stomakun bosh do të lehtësoni dhembjet e migrenës. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Frutat, Ushqimi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan
  • Play Rock Wheels