Traumat e fëmijërisë shkaktojnë plagë të përhershme në jetët tona – Lajmi.net
Traumat e fëmijërisë shkaktojnë plagë të përhershme në jetët tona
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 12:05, 27 April 2018
Abuzimi gjatë fëmijërisë mund të krijojë plagë të cilat zgjasin thuajse tërë jetën, e dëmtojnë perceptimin tonë rreth botës dhe e caktojnë trurin tonë të vetë-shkatërrohet gjatë viteve tona të 50’ta, thonë ekspertët.

Ndonëse lidhjet që i formojmë në moshë të hershme na ndihmojnë të zhvillohemi, nëse ato lidhje janë destruktive, ato ndikojnë negativisht për tërë jetën tonë, transmeton Telegrafi.

Hulumtimet tregojnë se traumat e fëmijërisë, duke filluar nga abuzimet seksuale, ndarja e prindërve e deri te alkoolizmi në shtëpi, faktikisht i rrisin rreziqet tona për sëmundje të zemrës, sulm të trurit, depresion dhe diabet.

Në fakt, gjithashtu trumat e tilla e rrisin e rrezikun për të pirë duhan, për të pasur shumë partnerë seksualë dhe për të pasur jetëgjatësi më të shkurtë.

Studimi ka zbuluar se fëmijët e tramatuziuar vdesin pothuajse 20 vjet më herët sesa ata të cilët nuk kanë pasur fare trauma.

Ndër tjerash, fëmijët të cilët vuajnë nga traumat e ndryshme rriten për të mos iu besuar tjerëve si rezultat e tradhtive që i kanë pësuar gjatë fëmijërisë. /Telegrafi/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO