Torte me portokall – Lajmi.net
Torte me portokall
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:32, 19 June 2017
Përbërësit

2 vezë
1 gotë sheqer pluhur
1 vanilje
1 limon
1 portokall
1 gotë qumësht
gjysmë gote vaj vegjetal
2 gota miell
1 pluhur pjekje

Përmbi:
1 gotë lëng portokalli
1 lugë të gjellës nisheste
3 lugë të gjellës sheqer

 

Hapat:
Vezët dhe sheqerin i përziejmë mirë në një enë, limonin dhe portokallin e vendosim në blendar për grirje. Pastaj ia shtojmë të gjithë përbërësit e tortës me rend, glazurën e përgatitur e derdhim në tepsin e lyer me vaj. Në furrën e ngrohur me parë e vendosim tepsine e tortës për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius. Sosin e tortës e derdhim në një enë dhe fillojmë ti përziejmë mirë, pasi ti kalon ngrohtësia e parë tortës ia derdhim sosin e portokallit. /kuzhinashqiptare/

Fjalët kyçe: Tortë me portokall

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play iStunt 2