Torte dama – Lajmi.net
Torte dama
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:36, 20 June 2017
Përbërësit:

200 gr gjalpë
1 gotë sheqer pluhur
1 gotë nisheste
1 vanilje
gjysmë pluhur pjekje
2,5 gota miell
3 lugë të gjellës kakao

Hapat:
Përveç kakaos të gjithë përbërësit e tjerë i përzieni në një enë, do ta përfitoni një brumë të butë. Brumin e ndani në dy pjesë, njërës pjesë të brumit ia shtoni kakao( nëse bëhet brumi i fortë ia shtoni pak vaj vegjetal do të zbutet). Glazurën e bardhë dhe me atë me kakao e shtrini në tavolinë, pjesën me kakao e lyeni dhe në të vendosni një rend me kakao një pa të. Ndërsa pjesën me kakao që do ta mbetet anash do ta përdorni për ta mbështjellur të tërë tortën. Tortën e vëni filimisht në frigorifër pastaj në furë për pjekjë në temperaturë 180 gradë celsius. /kuzhinashqiptare/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO