Tillerson: “Shqetësim i thellë” për burgosjet në Turqi – Lajmi.net
Tillerson: “Shqetësim i thellë” për burgosjet në Turqi
Autori: Lajmi.net BotaLajme 12:02, 12 October 2017
Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, ka shprehur “shqetësim të thellë” lidhur me arrestimin e dy pjesëtarëve të personelit dioplomatik amerikan në Turqi, ka njoftuar mbrëmë Departamenti amerikan i shtetit.

Në bisedën telefonike me ministrin e jashtëm të Turqisë, Mevlut Cavusoglu, Tillerson, po ashtu, ka kërkuar që qeveria e Turqisë të paraqes prova lidhur me akuzat kundër të punësuarve.

Biseda telefonike ndërmjet dy zyrtarëve të lartë ishte e para e këtij lloji prej shpërthimit të krizës diplomatike ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, që janë aleatë shumëvjeçar në NATO.

Sipas mediave turke, kjo bisedë ka zgjatur gati gjysmë ore.

Fjalët kyçe: burgosjet, tillerson, Turqi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Rock Wheels
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bubble Trouble