Thaçi takon Merkelin: Vizioni i saj, garancë për perspektiven evropiane të Kosovës – Lajmi.net
Thaçi takon Merkelin: Vizioni i saj, garancë për perspektiven evropiane të Kosovës
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 13:20, 17 May 2018
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po qëndron në Sofje ku po merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Thaçi në këtë samit ka pasur një takim edhe me Kancelaren gjermane, Angela Merkel, të cilën e ka falënderuar për mbështetjen e shtetit gjerman në përshpejtimin e reformave dhe implementimin e obligimeve ndërkombëtare.

Përmes një postimi në Facebook, Thaçi shkruan se bashkëpunimi dhe dialogu janë rruga e vetme për tejkalimin e sfidave në Ballkanin Perëndimor.

Ky është postimi i plotë i Thaçit në Facebook:

 Vizioni i kancelares Angela Merkel, i shpalosur sot në Samitin e Sofjes, është garancë e perspektivës së qartë të anëtarësimit të Kosovës dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Kancelaren Merkel e falënderova për mbështetjen e shtetit gjerman dhe i rikonfirmova angazhimin për përshpejtimin e reformave dhe implementimin e obligimeve ndërkombëtare, por edhe përkushtimin tonë për fqinjësinë e mirë, paqen dhe stabilitetin rajonal e më gjerë. Bashkëpunimi dhe dialogu janë rruga e vetme për tejkalimin e sfidave në Ballkanin Perëndimor. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO