Tërshëra, mëngjesi i kampionëve – Lajmi.net
Tërshëra, mëngjesi i kampionëve
Autori: Lajmi.net Lifestyle 23:40, 18 November 2017
Nëse do të na duhej të përpiloja një listë dhe të klasifikoja “superushqimet”, tërshëra do të ishte mes tyre.

Këto drithëra janë shumë të shëndetshme, të shijshme dhe të gjithëanshme. Janë shumë të lehta për t’u përgatitur. Ja disa fakte interesante:

Ato janë një burim drithërash që do të thotë janë të pasura me ushqyes, me plot vitaminë D, antioksidantë dhe proteina.

Ato kanë karbohidrate që çlirohen ngadalë që lirojnë energji. Të pasura me fibra të cilat janë mjaft të nevojshme për shëndetin e zorrëve dhe na mban në formë.

Ato përmbajnë një fibër të tretshme që quhet beta-glucan, dhe vepron si sungjer që thithë kolesterolin. Kështu që ai përthithet dhe të largohet nga trupi. Kanë pak natrium.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO