Teqeja ku luten shqiptarë e grekë – Lajmi.net
Teqeja ku luten shqiptarë e grekë
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 22:54, 13 January 2018
Feja nuk është lidhja më e fortë e dy popujve fqinjë si shqiptarët e grekët, por ekziston një vend ku ata luten bashkarisht.

Bëhet fjalë për Teqen e Sulltan Durbalit, e vendosur në Farsala të Greqisë, ku çdo 1 maj shqiptarëve bektashinj, të mbërritur në Greqi kryesisht në vitet ’90 u bashkohen edhe të krishterë grekë, transmeton tch.

Pikërisht ky vend ka qenë objektiv i dokumentarit të shkurtër prej 7 minutash të Manoël Pénicaud, ku flasin besimtarë të shumtë e tregohet sesi kjo teqe konsiderohet një vend i shenjtë edhe nga grekët.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO