Teknika aktive dhe pasive diellore – Lajmi.net
Teknika aktive dhe pasive diellore
Autori: Lajmi.net Auto & TekEnergjia Efikase 12:39, 10 December 2017
Energjia diellore është drita rrezatuese dhe nxehtësia diellore që përdoret me një sërë teknologjish gjithnjë në zhvillim, si ngrohja diellore, fotovoltaike, energjia diellore termike, arkitektura diellore, termocentralet dhe fotosinteza artificiale.

Është burim i rëndësishëm i energjisë së ripërtërishme dhe teknologjitë e tij karakterizohen gjerësisht si pasive dhe aktive diellore, varësisht nga mënyra se si ata kapin dhe shpërndajnë energjinë diellore, transmeton lajmi.net

Teknika aktive diellore përfshin përdorimin e sistemit fotovoltaik, energjisë diellore të koncentruar dhe ngrohjen e ujit me diell për të shfrytëzuar energjinë.

Teknika pasive diellore përfshin orientimin e një ndërtese ndaj diellit, zgjedhjen e materialeve me një masë të favorshme termike dhe dizajnimin e hapësirave. /Lajmi.net/

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Bubble Trouble
  • Play World Soccer Champion