TechSyzet që identifikojnë fytyrën e kriminelëve – Lajmi.net
TechSyzet që identifikojnë fytyrën e kriminelëve
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 8:19, 11 February 2018
Policia e Kinës ka një armë të re në arsenalin e mbikëqyrjes, syze dielli me njohje të brendshme të fytyrës.

 

Sipas njoftimeve nga mediat lokale, syzet janë testuar në stacionet e trenit dhe do të përdoren për të skanuar udhëtarët gjatë Vitit të RI Hënor ku në Kinë priten mijëra vizitorë.

Dhe syzet e zeza kanë aftësinë për të identifikuar kriminelët përmes skanimit të fytyrës së tyre. Deri tani janë arrestuar 7 persona që dyshohet të jetë në kërkim dhe 26 të tjerë që kanë udhëtuar me identitet të rremë.

Syzet e diellit janë prodhimi më i fundit i teknologjisë në Kinë. Në vitet e fundit Kina ka derdhur shumë burime për të zhvilluar inteligjencën artificiale që identifikon personat.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO