Të gjithë në Zvicër kanë nga një telefon të mençur – Lajmi.net
Të gjithë në Zvicër kanë nga një telefon të mençur
Autori: Lajmi.net Auto & TekBota 16:58, 17 March 2017
Pothuajse çdo qytetar zviceran ka një smartphone dhe shpenzon mesatarisht dy orë në ditë duke përdorur pajisjen.

Këto janë të gjeturat e EY në një studim mbi digjitalizimin e popullsisë zvicerane. Për EY, Ernst & Young, që ka prezantuar studimin “”EY Digital Nations Studie” zviceranët shpenzojnë pothuajse nëntë orë çdo ditë me pajisjet digjitale, të tilla si tableta, smartphones, laptopë dhe PC. Në smartphones rreth 2 orë, thotë si një njoftim EY.

Gati 90 për qind e të anketuarve përdorin smartphone e tyre ose tabletët gjatë transportit publik të paktën herë pas here. Në qendrat tregtare, kjo paraqet 74 për qind. Ndërsa  63 për qind përdorin pajisjet para se të shkojnë në shtrat, thotë studimi. Ky përdorim intensiv sipas EY edhe disavantazhet: Rreth një e katërta e të anketuarve kishin frikë për varësitë nga “smartphonet”. Stresi dhe çrregullime të gjumit janë gjithashtu shpesh të referuara si rreziqe.

Nëntë nga dhjetë konsumatorët zviceranë, kanë një smartphone. Shpërndarja mbi grupmoshat është relativisht e njëjtë. Vetëm grupi i moshës 55 – 69 bie pak me një pjesëmarrje prej 78 për qind.

Sipas smartphones, laptopë gjenden më shpesh në familjet zvicerane. 80 për qind e të anketuarve thanë se kishin një pajisje të tillë. Nga ana tjetër, një PC është gjetur vetëm në rreth dy të tretat e familjeve. Çdo familje e dytë ka një tablet, e-lexues apo mini-tablet në shtëpi.

Në Indeksin e EY, Zvicra renditet e pesta në Evropë. Indeksi tregon shkallën në të cilën një vend i përdor mundësitë e ofruara nga teknologjitë TIK. Autorët theksojnë sigurinë, stabilitetin, inovacionin dhe konkurrencën e Zvicrës. Në ndërkohë, 91 për qind e të gjitha familjeve kanë qasje në internet.

Nga ana tjetër vetëm një në katër zviceranë besojnë se Zvicra është më e avancuar në ekonomi digjitale se sa vendet e tjera udhëheqëse.

Samsung, kthesë me Galaxy S8

Samsung po përgatitet për prezantimin më të madh të Galaxy S8-ës i cili pritet të shënojë një kthesë drastike krahasuar me modelet e kaluara të telefonave të mençur. Telefoni Samsung Galaxy S8 është padyshim telefoni celular më i përfolur në këtë fillim të vitit – dhe raportet mbi të nuk kanë të ndalur. Raporte të ndryshme online sugjerojnë se do të ketë një dizajn krejtësisht të ri që përfshin një ekran më të madh – që nuk është parë ndonjëherë në celularët Galaxy S – dhe disa veçori të tjera mahnitëse.

Nisur nga mungesa e butonëve tradicionalë të navigimit, telefonat do të kenë ekrane më të mëdha.

Sipas një raporti të fundit të VentureBeat, Samsung Galaxy S8-ta do të jetë në dy modele me ekran 5.8 inç dhe 6.2 inç Quad HD AMOLED të cilët mbulojnë 83% të panelit ballor.

 

Raporti thotë se telefonat do të zbulohen më 29 mars. Ata do të kenë procesorët më të fundit 10 nanometër Snapdragon 835 që sipas VentureBeat do të jenë 11% më të shpejtë sesa procesori i Galaxy S7 dhe 23% më i fuqishëm grafikisht.

Mungesa e një butoni fizik qendror ka bërë që skaneri i shenjave të gishtërinjve të vendoset në pjesën e pasme ngjitur me kamerën 12 megapiksel me hapje f/1.7. Kamera frontale do të jetë 8 megapiksel.

Komponentë të tjerë janë 4GB RAM, 64GB memorie të brendshme dhe mbështetje për karta deri në 256GB. Mbushësi me bateri do të realizohet përmes portës USB-C.

Galaxy S8 sipas të gjitha gjasave do të mund të lidhet me një ekran të jashtëm dhe të kthehet në një Android desktop.

Veçoria tingëllon diçka si Continuum e Microsoft, që ju lejon ta transformoni një telefon në një desktop.

Së fundi çmimi pritet të jetë 799 Euro për modelin bazë 5.8 inç dhe 899 Euro për modelin bazë 6.2 inç Telefonat dalin në shitje më 21 Prill.

Sony  vjen me 5 telefona të rinj “Xperia”

Sipas informacioneve të fundit, “Sony” në Panairin e sivjetëm “MWC” në Barcelona do të prezantojë pesë telefona të rinj “Xperia”. Deri tani për smartphonet nuk ka shumë informacione vetëm kodimi i emrave të tyre, “SoC” dhe madhësia e mundshme e “RAM-it”, dhe madhësia e ekranit LCD. Burimi i këtij informacioni thuhet se “Sony” këto ditë do të paraqesë celular – “Yoshino”, “BlancBright”, “Keyaki”, “Hinoki” dhe “Mineo”. Oferta numër 1 do të quhet “Yoshino” që do të ketë një ekran 5.5 inç me rezolucion 4K (3.840 x 2,160 pixle) dhe “Snapdragon 835”. Për më tepër, burimi thotë se “Yoshino” do të ketë 4 GB ose 6 GB RAM, dhe një sensor të ri “Sony” – “IMX400”. E njëjta gjë duhet të jetë në dispozicion me 5.5-inç “Xperia BlancBright”, i cili do të duhet të vendosen për më pak rezolucion “QHD” (2.560 x 1.440 pixel) dhe një sasi të vogël të memories “RAM” – 4 GB. Kur është fjala për CPU, thuhet se “BlancBright” do të përdorë “Snapdragon 835” ose “653 Snapdragon.”

Në mes të ofertës do të gjeni modelin e koduar “Keyaki” që do të ketë një ekran 5.2 inç dhe “FHD” rezolucion (1,920 x 1.080 pixel), CPU “MediaTek Helio P20” dhe 64 GB memorie të brendshme. Kur është fjala për kamera, “Keyaki” duhet të jetë dhoma e përsëri është 23 MP,.

Në pjesën e poshtme të ofertës së “Sony” do të jetë një model “Hinoki”, i cili duhet të ketë një 5-inch ekran “HD” rezolucion (1.280 x 720 piksela), “Mediatek Helio P20” procesor, RAM 3 GB dhe 32 GB të  memorie së brendshme.

Vertu Constellation: Telefona të punuar me dorë për të pasurit

Prodhuesi i smartphoneve luksoze Vertu prezanton modelin e ri të punuar me dorë, për të cilin nuk dihet çmimi. Pritet të kushtojë disa mijëra euro.

Procesori i Snapdragon 820 është i përkrahur me 4 GB RAM dhe 128 GB  me një slot për mikro SD. Kamera e përparme ka 12 mega pixels me një sensor të madh, si Google Pixel smartphone derisa bateria ka një kapacitet prej 3.220 mAh mesatares. Ekran AMOLED ka një madhësi prej 5.5 inç dhe një rezolucion 2560×1440 pixel.

Megjithatë, premtimet e prodhuesit janë thirrje përmes softuerit Silent Circle, ajo mund të jetë shumë e rëndësishme për shumicën e blerësve të këtij smartphone. Por avantazhet kryesore të telefonave Vertu nuk kanë qenë kurrë software ose performanca. Telefoni është bërë me dorë me lëkurë luksoze italiane, dhe xhami  i përparmë me safir prej 140 karat. Për më tepër, ajo ka një shërbim të veçantë që është në dispozicion 24 orë dhe përdorimi i lirë i “iPass”, që është rrjeti më i madh i Wi-Fi-s në botë.

Vertu Constellation ka disa avantazhe të tjera, të tilla si altoparlanti i përparmë stereo me teknologji Dolby Digital Plus, lexues gjurmë gishtash dhe mbushës  pa kabëll. Interesante është se ka një vend të caktuar për dy SIM karta.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master