schulz – Lajmi.net

Steinmeier krijon ura pёr formimin e qeverisё

Nё njё rreth tё ngushtё, presidenti u pёrpoq t'i afrojё krerёt e partive CDU, CSU dhe SPD. Por formimi i njё koalicioni me ata qё grinden pas humbjes sё zgjedhjeve nuk ёshtё i lehtё....

1 December, 2017Lexo më shumë

Merkel dhe Shulz në bisedime për koalicionin e madh

Gjermania duket se po shkon drejt një tjetër koalicioni të madh mes partive kryesore, kristian-demokratëve të kancelares Angela Merkel dhe social-demokratëve të Martin Schulz....

25 November, 2017Lexo më shumë

Po tani? Skenare të formimit të një qeverie

Kjo nuk ka ndodhur asnjëherë. Zgjedhësi foli, por qeveria nuk krijohet dot. Tani janë shumë gjëra të mundura. Dhe disa varen nga shkathtësia e Presidentit Federal....

22 November, 2017Lexo më shumë