Maqedonia – Lajmi.net

Hahn-Zaev: Maqedonia duhet të përgatitet për negociatat me BE-në

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johannes Hahn, sot ka qëndruar për vizitë zyrtare në Maqedoni, ku ka marrë pjesë edhe në seancë qeveritare dhe ka filluar procesin e skriningut të vendit për negociatat me Bashkimin Evropian....

17 July, 2018Lexo më shumë

Zaev: T’i lëmë mënjanë ndarjet

Në 15 qytete anembanë Maqedonisë, në organizim të qeverisë, u kremtua ftesa për anëtarësim në NATO....

15 July, 2018Lexo më shumë

Besimi: Pas marrjes së ftesës për në NATO, Maqedonia para sfidave të reja

Sa i përket marrëveshjes që arriti Maqedonia me Greqinë, është jashtëzakonisht i rëndësishëm zbatimi i saj. Ajo që pason tani është referendumi dhe sfida kryesore është që Maqedonia të organizojë një referendum të suksesshëm sipas të gjitha standardeve ndërkombëtare”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Fatmir Besimi, ish-ministër i Mbrojtjes i Maqedonisë....

14 July, 2018Lexo më shumë