Izraeli – Lajmi.net

Shtëpia e Bardhë: Izraeli ka të drejtë të vetëmbrohet

​Një deklaratë nga zyra e shtypit e Shtëpisë së Bardhë të dielën konfirmoi se “Izraeli është një aleat i vendosur i Shteteve të Bashkuara.” Në deklaratë thuhet se Amerika mbështet të drejtën e këtij vendit për t’u vetëmbrojtur nga forcat siriane dhe grupet paraushtarake, të mbështetura nga Irani në Sirinë jugore....

11 February, 2018Lexo më shumë

OKB: Abbas flet në Këshillin e Sigurimit për Jerusalemin

Presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas, do të flas në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në përgjigje të vendimit të administratës amerikane për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit....

2 February, 2018Lexo më shumë

Jack Goldfarb – Në kërkim të shqiptarëve që shpëtuan hebrejtë

Jack Goldfarb për DW: “Shqiptarët vetë nuk i japin shumë rëndësi asaj që kanë bërë. Unë e kuptoj këtë. Për ta ka qenë gjë e zakonshme të shpëtosh njerëz në nevojë. E kanë bërë dhe e kanë harruar. Por, ne nuk e harrojmë."...

30 January, 2018Lexo më shumë