gjuha shqipe – Lajmi.net

Zaev: Mos-nënshkrimi i Ligjit për gjuhët nga Ivanov, qyqarllëk dhe shkelje të Kushtetutës

Vendimi i presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov për të mos dekretuar ligjin për gjuhët është jo vetëm shkelje flagrante e Kushtetutës, por edhe qyqarllëk, ka deklaruar kryeministri Zoran Zaev....

16 March, 2018Lexo më shumë

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe, Kusari-Lila: Më në fund u realizua

Deputetja e Kuvendit të Kosovës dhe kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, ka uruar miratimin ligjit të gjuhës në Maqedoni....

14 March, 2018Lexo më shumë

Pacolli uron miratimin e Ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, përmes një statusi në rrjetin social Facebook, e ka quajtur lajm fantastik miratimin e Ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni....

14 March, 2018Lexo më shumë