Ballkani Perëndimor – Lajmi.net

Hahn: Shtetet e Ballkanit duhet të bëjnë shumë për t’u anëtarësuar në BE

BE ripërtërin në samitin e Ballkanit në Sofie premtime të vjetra: anëtarësim po të bëhen detyrat. Se kur do të ndodhë kjo, këtë Komisari i zgjerimit të BE, Johannes Hahn nuk mundi ta thotë në intervistë me DW....

18 May, 2018Lexo më shumë

Nuk ka ‘plan B’, Ballkani Perëndimor është pjesë e BE-së

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka thënë se Ballkani Perëndimor është dhe do të jetë pjesë integrale e Evropës, përkatësisht Bashkimit Evropian. Këto komente, ai i ka bërë gjatë një konference të përbashkët me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe kryeministrin bullgar Boyko Borissov në kuadër të Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor që po mbahet në Sofje....

17 May, 2018Lexo më shumë

Shtetet e BE-së dakordohen rreth deklaratës së Samitit të Sofjes për Ballkanin

Në Këshillin e BE-së është konfirmuar të martën se përfaqësuesit e 28 shteteve anëtare të BE-së kanë rënë dakord për tekstin e deklaratës së përbashkët që do të miratohet në samitin për Ballkanin perëndimor të enjten në Sofje në Bullgarisë. ...

15 May, 2018Lexo më shumë