Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve – Lajmi.net
Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 19:14, 12 January 2018
Xhelal Sveçla
Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit.

Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës, Sveçla ka folur për gjendjen aktuale dhe problemeve në Vetëvendosje. Ai ka thënë që në parti nuk ka fraksione, por ka disa të pakënaqur të cilët kanë dhënë dorëheqje nga disa funksione brenda partisë.

Duke folur për grupin e deputetëve dhe aktivistëve që kundërshton Albin Kurtin dhe kandidimin e tij për kryetar, Sveçla ka thënë që ky grup është dashur të ketë sjellje tjetër.

“Ne i kemi ftuar që të kandidojnë për kryetar dhe të maten përmes një procesi të rregullt që e parasheh statuti i partisë. Pse të mos ketë më shumë kandidatë për kryetar? Ka pasur mungesë besimi nga aktivistët tjerë që mund të fitojnë kundër Kurtit, unë besoj që ka aktivistë që janë të denjë për kryetar të VV’së”, tha Sveçla.

“Njëra palë ka dashur ta bllokojë procesin përmes shantazheve. Burimi i problemit në Vetëvendosje kanë qenë mospajtimet mes Molliqajt dhe Kurtit, të tjerat janë edhe interesa personale”, shtoi Sveçla. Madje, Sveçla ka thënë që grupi i të dorëhequrve brenda partisë po ushtron ‘diktat’ pasi po shkel rregullat  dhe statutin e partisë.

Kujtojmë që nga brenda Vetëvendosjes ka shpërthyer në publik një përçarje dhe mospajtim i madh, ku një grup i deputetëve dhe njerëzve të rëndësishëm kanë dhënë dorëheqje nga funksionet brenda partisë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO